molky Novinky

Slovak Mölkky Open 2018 - prihlásené tímy

Slovak Mölkky open 2018 (28.7.)

Celý článok

2% pre Mölkky na Slovensku

Venujte 2% na organizáciu Otvorených majstrovstiev Slovenska v hre Mölkky !
Pomôžete tým s propagáciou tejto skvelej Fínskej hry na Sloven ...

Celý článok

8. Otvorené MSR 2016 v hre Mölkky - vyhodnotenie/results

V sobotu 30-ho júla sa na Zlatých Pieskoch v Bratislave uskutočnil už 8 ročník Otvorených majstrovstviev Slovenska v hre ...

Celý článok

4. Otevřené Mistrovství České republiky, 5.9.2015 Černá Hora

 Fotogaléria


Celý článok

7. MSR 2015 Vyhodnotenie / Results

7. Majstrovstvá Slovenska sa uskutočnili 1.8.2015 na Zlatých Pieskoch v Bratislave.

Celý článok

2% z dane

V prípade, že ste sa ešte nerozhodli komu dáte 2% z Vašich daní, tak neváhajte a dajte ich na dobrú vec.

Celý článok

Alfíci víťazmi 3. Majstrovstiev ČR

konečne sa Alfíkom podarilo vyhrať aj u susedov, pričom ani Omegáči sa nedali zahanbiť

Celý článok

Kuchajda Cup 2014

molková sezóna na Slovensku bola úspešne ukončená v Bratislave na Kuchajde dňa 27.9.2014

Celý článok

6. MSR 2014 Vyhodnotenie / Results

6. Majstrovstvá Slovenska sa uskutočnili 26.7.2014 na Zlatých Pieskoch v Bratislave.

Celý článok

5. MSR 2013 Vyhodnotenie / Results

5. Majstrovstvá Slovenska 2013 sa uskutočnili 27.7.2013 na Zlatých Pieskoch v Bratislave.

Celý článok

Viac článkov...

SK / ENPôvod hry Molky vo svetle nových skutočností   

Najnovšie objavy tímu renovovaných archeológov pod vedením Doc. Arch. Milanosaura Rexa (nemýliť si s jeho menovcom komisárom) potvrdzujú podozrenia, že hra Molky má slovanské korene. K tomuto prekvapivému objavu priviedol odborníka nález z počiatku minulého roka, kedy na poli v katastri mesta Krásno nad Kysucou miestny maloroľník vyoral pozostatky neznámej stavby. Na miesto činu bol povolaný práve Rexov tím, ktorý prvotné dohady roľníka a jeho situovanie nálezu do obdobia okolo roku 100 nášho letopočtu potvrdil.

Doc. Arch. Rexo so svojím tímom. Po príchode sa odborníci bez otáľania pustili do práce...

Po hodine usilovného výskumu sa pomaly začali zo zeme vynárať prvé štruktúry:

Pri ich podrobnejšom prieskume dospel Rexo k prekvapivému poznaniu – už stáročia pred Samovou ríšou existovalo na našom území iné slovanské štátne zriadenie. Zo získaných materiálov sa odborníci dozvedeli, že za jeho vznikom stál kysucký multikupec Rudo. Medzi objavenými písomnosťami sa našiel i Rudov autoportrét, vďaka čomu si môžeme urobiť detailnú predstavu o impozantnom vzhľade kysuckého veľmoža:

Nedajme sa oklamať na prvý pohľad skromným výzorom Rudovho povozu, jedna z vykopaných písomností totiž vydala prekvapivé svedectvo: Medzi početné Rudove koníčky patrilo i šľachtenie somárikov a práve jedinec na ktorom sa zvečnil (TatraHatlatitla, ako ho familiárne nazýval) bol pýchou jeho chovu. Podľa svedectiev Rudových súčasníkov mal tento somárik upravenú nosnú prepážku pre zvýšenie prietoku vzduchu, disponoval systémami ABS,  ABC a BCD a pri použití vhodného jadrového krmiva (tekvicové jadierka) - opierajúc sa o vyjadrenie dobového svedka: “Hravo obiehal všetko živé i neživé,  v smere svojom i protismere, pričom neraz i plne naložený a v zákrute.”

Ďalším pozorným štúdiom získaných písomností sa pred Rexom začala podrobnejšie odvíjať niť Rudovho úspešného života (Slovenské RUDOhorie, RUDá armáda, hlavoHRUĎ, jan neRUDa – stopy kysuckého veľmoža boli už pred týmto nálezom pre skúseného historika neprehliadnuteľné ako škvrny od obrusu na bielom kečupe...) - po tom ako ovládol domáci trh s kozím syrom, petržlenovou vňaťkou a kyslou kapustou sa rozhodol expandovať i na poli kultúry a športu. Okrem komoditnej burzy v Oščadnici bol i strojcom a realizátorom myšlienky Všeslovanského výskumného ústavu telovýchovy a športu v Ťapešove. Práve na rysovacích doskách výskumníkov tohto zariadenia sa zrodila legendárna hra Molkky, ktorú potom Rudo prostredníctvom svojich bohatých obchodných stykov rozšíril do celej Európy. Hra si našla svojich nadšencov nielen doma a v severských krajinách, ale jej čaru podľahol dokonca i v tých časoch všemocný Rím:

Nápis, ktorý po sebe zanechala rímska molkky výprava v Trenčíne po 3. ročníku otvoreného turnaja o pohár a ruku Rudovej sesternice Gertrúdy, na ktorom obsadila pekné druhé miesto...

Obľuba Moliek prerásta v Ríme až do hystérie, mnohé umelecké smery boli pod silným vplyvom tejto hry. Ani architektúra nebola výnimkou, o čom nám zachované artefakty vydávajú svedectvo dodnes:

Žiaľ, s postupným úpadkom Ríma, na ktorého ekonomiku sa Rudo prevažne orientoval, súvisí i úpadok a nakoniec samotný zánik štátneho útvaru nášho kysuckého velikána - Soroša z Oščadnice, ako ho mnohí jeho obchodní partneri potajme prezývali pohltili nánosy hliny, vegetácie a času...

 

Pridaj svoj komentár

Komentár
Vaše meno Antispam kód KÓD